Minyatür, hikaye veya tarihi olayı bize kendi özellikleriyle bezeyerek görsel olarak anlatır.

hakkında

GÜLÇİN ANMAÇ

Sanat, her zaman hayatımın vazgeçilmez bir parçası oldu. Almanya’da doğdum ama eğitimime Türkiye’de devam ettim. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Sosyal Antropoloji bölümünü bitirdim. Üniversite döneminde başladığım sanat eğitimimde, önemli hocalarımdan sanat tarihi ve resim dersleri aldım. 

Sonrasında tezhip, minyatür çalışmalarıma Cahide Keskiner ile başladım ve minyatüre Nusret Çolpan ile devam ettim.  Kadir Has Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Lisans Programı’nı tezli olarak tamamladım. Kültür Turizm Bakanlığı’nın Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Kursu’nu bitirdim ve “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı ile Geleneksel Türk El Sanatları Sanatkarı” onayını tezhip ile minyatür sanatlarında aldım.

Devamını Oku…

Çalışmalar

Nakşedilmiş çizgileri, büyülü renkleri, ayrıntılı çizimleri, anlattığı hikayeleri ile geçmiş dönemin el yazmalarına renk katan minyatürler; günümüzde kompozisyon kurulumu, sanat teknikleri ve felsefesi korunarak ama daha büyük boyutlarda çalışılan tablolar halini almıştır.
Biruni Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğretim görevlisi, ayrıca Albaraka Sanat Akademisi, Fatih Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi ile kendi atölyesinde minyatür sanatını öğretmektedir. Tamamen özgün tasarımlardan oluşan sanat çalışmalarına, ilk günkü heyecan ile devam ediyor.

Çeşitli kurum ve kuruluşlar için yapılmış özgün tasarımlar.

“As a word, miniature named after a paint with red color being named “minium” that was used in the ornaments of section headings of books in Europe in Middle Ages.”
ART REFINES THE SOUL, EXPANDS PATIENCE, DEEPENS YOUR PERCEPTION

İLETİŞİM

Kadıköy, İstanbul

info@gulcinanmac.com